تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

آب شیرین مردم بومی را فدای غارنوردی نکنید!

  آب شیرین مردم بومی را فدای برنامه غارنوردی غیر ضروری و تفریحی ورزشی نکنید  بدن انسان مانند لباس و ابزارش مملو از باکتری‌ ها و قارچ‌ های مختلف است، برای همین در استخرهای تفریحی شهری شاهد موازین دقیق رفع آلودگی مداوم هستیم. حالا در نظر بگیرید یک گروه پانزده بیست نفره با لباس‌ها و ابزار غارنوردی وارد چنین استخری شوند که مردم بومی از آب آن استفاده می‌کنند، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟


  اهمیت آب‌ های زیر زمینی در مناطق کارستیک فراوان است، چه وقتی که در غار آب، جاری باشد و چه زمانی که غارهایی با حوضچه‌ ها و دریاچه‌ های آب راکد یافت شود.

  جواد نظامدوست عضو انجمن غار و غارشناسی ایران می‌گوید: آب در مناطق کارستیک در مسیرهای غار مانندِ کوچک و بزرگ، راه خود را به بیرون می‌یابد که باید درنظر گرفت حالت لوله شکل این مسیرها و همچنین شیب زیاد تسریع دهنده‌ی جریان آبی، توانایی تصفیه آب از آلودگی‌ های آن را ندارد.

  او به مطالعاتی استناد می‌کند که براساس آن گفته شده است؛ هر حفره‌ای بزرگ‌ تر از انگشت کوچک دست انسان، آلودگی آب را از خود عبور می‌دهد و سپس اظهار می‌کند: با توجه به این مطالعات، پس هر گونه فعالیت انسانی در غارها مستقیما موجب آلودگی آب مورد استفاده‌ی انسان‌های بومی خواهد شد و نباید آب شیرین مردم بومی را فدای یک برنامه غارنوردی غیر ضروری و تفریحی ورزشی کرد.

  نظامدوست در ادامه به آلودگی‌ های به جای مانده در غارها که برای سال‌های متمادی بر آب شیرین زیرزمینی تاثیر منفی مداوم خواهد داشت، اشاره می‌کند و در ادامه می‌گوید: اما درباره‌ی آب‌های راکد در حوضچه‌ها و دریاچه‌های داخل غارها، باید گفت که به دلیل فرایند شکل‌گیری آن‌ها، متاسفانه هر نوع آلودگی چه در داخل آب یا در قسمت‌های بالایی دریاچه به درون آن منتقل خواهد شد.

  وی توضیح می‌ دهد: تجمع آب داخل غارها، متوقف شدن این آب توسط لایه‌های سنگ بستر که در مقابل انحلال مقاومتر از سنگ منطقه کارستیک است، دریاچه‌های غاری را پدید می‌آورد. به همین خاطر بر خلاف غارهای دارای آب جاری، در این محیط‌ها آلودگی از غار خارج نمی‌شود و توسط آب‌های داخلی به سمت دریاچه‌ها منتقل خواهد شد. در واقع هر گونه آلودگی در غار و دریاچه، داخل این قسمت باقی خواهد ماند.

  او سپس به علاقه‌ مندی بازدیدکنندگان حرفه‌ای یا غیرحرفه‌ای برای حضور در محیط‌ های آبی غارها، اشاره می‌کند و می‌گوید: مساله چگونگی حضور و فعالیت انسان در این آب‌ها امری بسیار حیاتی است، به طوری که در کشورهای دارای سابقه‌ی مفید غارشناسی، این نوع غارها برای ورود انسان پس از مطالعات مورد نظر، مسدود می‌شود.

  نظامدوست یکی از دلایل اعمال چنین محدودیت‌ هایی را دشواری تصفیه آب‌های دورن غارها و محافظت از کارست‌ها می‌داند و اظهار می‌کند: صرف نظر از این‌که آب در دسترس انسان همواره با شیوه‌های گران تصفیه می‌شود،‌ باید توجه کرد که در غار هیچ سیستم محافظتی وجود ندارد، با این حال افراد با همان وضع کثیف و گلی به آب می‌زنند. این بلایی است که بر سر بیشتر غارهای دارای آب جاری و راکد در ایران آمده است و سال‌ ها است با افتخار ادامه دارد.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 2 خرداد 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160732
 • بازدید امروز :109564
 • بازدید داخلی :6060
 • کاربران حاضر :171
 • رباتهای جستجوگر:370
 • همه حاضرین :541

تگ های برتر